Kutno   Kutno
Kutno rog Kutno Kutno rog prawy
   
Kutno rog lewy dolny Kutno spacer Kutno rog prawy dolny


Głusi Kutno

Glusi Kutno

 

rog lewy gorny Kutno spacer Kutno Kutno rog prawy gorny
 
Starostwo Powiatowe w Kutnie

ul. T.Koś›ciuszki 16, 99-300 Kutno,
tel. 24-355-47-80 fax. 24-355-47-84

starostwo@www.kutno.pl
 
Kutno rog lewy dolny spacer Kutno Kutno rog prawy dolny
Starostwo Powiatowe w Kutnie » Aktualności » Uroczyste obchody 93.rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego
Uroczyste obchody 93.rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego
dodano: 2013/08/16              wprowadził: Joanna Bronowska              czytano 435 razy

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie do Kościoła pw. św. Wawrzyńca wprowadzono poczty sztandarowe. Mszę św. w intencji ojczyzny odprawił ks. dziekan Stanisław Pisarek.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Parafialny w Kutnie, aby tam w Miejscu Pamięci Narodowej kontynuować obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obchody Święta Wojska Polskiego. Wśród zebranych znaleźli się między innymi: Senator Przemysław Błaszczyk, Starosta Kutnowski Mirosława Gal- Grabowska, Wicestarosta Kutnowski Konrad Kłopotowski, Przewodniczący Rady Powiatu Rafał Jóźwiak, Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Jacek Boczkaja, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Chojnacki,  radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele gmin, związków kombatanckich, Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie, żołnierzy służby czynnej i rezerwy, Związku Oficerów Rezerwy im. marszałka Józefa Piłsudskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Kutno, szkół miejskich i powiatowych, kutnowskich stowarzyszeń i lokalnej społeczności.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Jacek Boczkaja.

-„Mijają 93 lata od dnia, kiedy na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej- jedna z najważniejszych nie tylko w dziejach Polski, ale i Europy. Bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Zapobiegła też ekspansji komunistycznej na Europę Zachodnią. Zalicza się ją zatem do tych, które zadecydowały o losach świata.( ...)

Męstwo polskich żołnierzy, również synów ziemi kutnowskiej oraz talenty strategiczne dowódców przyniosły zwycięstwo nad Armią Czerwoną, nazywane też „Cudem nad Wisłą”. Trzeba pamiętać, że cud ten wynikał z ich odwagi i determinacji. (...)

Jesteśmy tu dziś aby, oddać hołd tym, którzy są autorami tamtego zwycięstwa. By bronić rodzącej się polskiej państwowości stawali wszyscy zdolni do noszenia broni. Największą jednak ofiarę złożył szeregowy żołnierz: wielki wysiłek, krew, a nawet życie. Żołnierze w sierpniu 1920 roku czynili to samo, co ich przodkowie, powstańcy, bohaterowie wielkich bitew stoczonych przez Rzeczpospolitą.  Spotykamy się dziś na kwaterach wojskowych Cmentarza Parafialnego w Kutnie. Leżą tutaj w zbiorowych mogiłach, żołnierze z Kutna i najbliższych okolic. Wśród nich wielu poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej”- mówił Jacek Boczkaja

Apel pamięci przeprowadził chorąży Aleksander Oniszk. W apelu wzięli udział kutnowscy harcerze.

Pod tablicami memorialnymi ku czci poległych żołnierzy złożono wiązanki kwiatów.

Mając na uwadze, że ziemia kutnowska wydała setki ochotników- najlepszych synów Ojczyzny, których większość spoczywa w zbiorowych grobach na Cmentarzu Parafialnym, kutnowscy harcerze złożyli białe róże na ich mogiłach. W trakcie tej akcji młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie – Anna Winkler i Hubert Smoliński- odśpiewała kilka pieśni patriotycznych nawiązujących do obchodzonego święta.

Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Kutno, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kutno.« powrót

Powiaty
Godlo
BIP

administracja strony Starostwo Powiatowe w Kutnie
ul. T.Koś›ciuszki 16, 99-300 Kutno,
tel. 24-355-47-80 fax. 24-355-47-84


Stronę wykonał: Netstar Kutno: strony www, komputery, laptopy, monitoring, TV przemyslowa
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookies » OK, zamykam